Çocuğunuzun Davraniş Gelişiminde İlk Rol Model Alan Anne Sütü Olsun!

0
31

Anne sütü,yenidoğanda gerekli olan büyüme ve gelişmeyi sağlayan tüm sıvı,enerji ve besin öğelerini içeren,sindirimi kolay doğal bir besindir.Anne sütünün hem bebek hem de anne için başta beslenme olmak üzere sağlık,bağışıklık,psikolojik ve sosyal pek çok yararları vardır.Bebek uygun pozisyon,sıklık ve sürede emzirilmeli ve herhangi bir sağlık problemi olmadığı müddetçe bebeğe anne sütü dışında hiçbir ek besin ya da su verilmemelidir.Hastalıkları önlemesi ve maliyet bakımından düşük olması nedeniyle hem ekonomik hem de çevre dostu beslenme biçimi olarak söyleyebiliriz.

anne sütü ve emzirmenin önemi ile ilgili görsel sonucu

Anne sütü ile beslenme anne-bebek ilişkisini güçlendirmekle birlikte sağlıklı beslenme davranışının gelişimini yarar sağlamaktadır.Bebeklerin anne sütü ile beslenme süresi arttıkça çocukluk çağında dikkat eksiliği azalır,sosyal yetenek düzeyi artar.Faydaları arasında,anneye aşırı bağlanma,çalma gibi olumsuz davranışları da azalttığı yer alır.Dört aydan uzun süre anne sütü alanlarda nokturnal enürezis dediğimiz geceleri altına işeme davranışı da azalmaktadır.

anne sütü önemi ile ilgili görsel sonucu

Bu emzirme sürecinde annenin sabırlı olması gerekir.Bebeğinin sağlığına dikkat ettiği kadar kendi sağlığına da dikkat etmelidir.Sık aralıklarla dinlenmeli ve emzirmeyi sağlayacağı besinler tüketmelidir.Bol su içmeli ve meyve sebze tüketmeli(mevsimine göre).

Bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütü almalarında bir zarar görülmemekle birlikte bilişsel ve davranışsal gelişimlerine katkı sağlamaktadır.

Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz sizler için bırakmış olduğum web sitelerinden faydalanabilirsiniz.Sağlıklı günler dilerim.

http://www.journalagent.com/cocuk/pdfs/CD_13_3_101_108.pdf

http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/anasayfalinkler/belge/anne_sutu.pdf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here