Aspirinin Hiç Bilinmeyen Kullanım Alanları

0
32

Merhaba sevgili okurlarım. Aspirini günlük hayatta birçok kişi sıklıkla kullanmaktadır. Genellikle baş ağrıları veya ağrıyan herhangi bir yerimiz olduğu zaman aklımıza gelen ilk tedavi yöntemlerinden biri aspirin yutmak oluyor. Aspirini bu kadar sık ve her durumda kullanmak vücudumuzun bağışıklık direncini kırdığından her zaman kullanılması önerilmemektedir. Ancak ağrılar dışında çok farklı yerlerde ve kullanım alanı genişliği olan aspirinin yaradığı işlerin detaylarını gelin birlikte inceleyelim.

Aspirinin Çeşitli Kullanım Alanları

1- Kepeği önleyin:

Saçta oluşan kepeğe karşı çok iyi bir tedavi yöntemidir. 3 adet aspirini havanda ezip toz kıvamına getirdikten sonra kullandığınız şampuanın içine aktarın ve şampuana iyice karışmasını sağlayın. Saçlarınızı yıkarken 3 dakika saçınızda beklettikten kısa süre sonunda sonuç alacaksınız.

2- Nasırları yok edin:

Ayakta oluşan nasırlar ağrılı ve uzun süre geçmeyen yaralardır. Eğer hastaneye gitme zamanınız yoksa veya kullandığınız ilaçlar etki etmiyorsa aspirini denemenizi tavsiye ederim. 5 adet aspirini ezdikten sonra 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı suyu ekleyip bir kap içerisinde karıştırın. Hazırladığınız karışımı nasırlı bölgenin üzerine koyun ve hava almayacak şekilde sarın. 10 dakika bu şekilde beklettikten sonra yumuşayan nasırı törpüleyebilirsiniz. Nasırın daha hızlı yumuşamasını sağlamak için naylon ile de sarabilirsiniz.

 

3- Sivilceleri yok eder:

Özellikle yağlı ciltlerde sık sık sivilce oluşur. Ergenlik döneminde ve ara sıra nadiren de olsa insanda sivilce oluşabilmektedir. Bunu gidermenin ve cilt lekelerini yok etmenin yolların biridir. 1 adet aspirini ezip 4-5 damla suda krem haline getirin. Daha sonra sivilce oluşan bölge üzerine sürün ve 5 dakika bekleyin, ılık su ile yüzünüzü durulayın.

3- Çiçeklerin solmasını önleyin:

Çiçekleri çok seviyorsanız ancak uzun süre solmamasını önleyemiyorsanız 1 adet aspirini ezip vazonun içine atabilirsiniz. Aspirin çiçeklerinizin ömrünün uzatır .

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here