Bitkilerden Gelen Şifa Kaynağı: Aromaterapi

0
33
blank
eskilerden günümüze şifa aromaterapi ile ilgili görsel sonucu"

Son zamanlarda her alanda geriye dönüş arayışındayız,geçmişte kullanılan ve faydalarının günümüze kadar aktarımı sağlanan türlü şifa ve tedavi yöntemlerini kullanmaya ve araştırmaya yeniden başladık. İşte bu yardımcı tedavi ve şifa yöntemlerinden bir tanesi: Aromaterapi! Bu yazımız da aromaterapinin ne olduğundan,aromaterapik yağlardan ve hangi alanlarda kullanıldığından bahsedeceğiz.

Nedir bu Aromaterapi? Aromaterapi: Bazı uçucu yağların duygusal ve fiziksel şifa ve tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Tamamlayıcı ve bütünsel tıp anlayışı içinde de yer almaktadır. Aromaterapik Yağlar:Bazı bitkilerin kabuklarından,dallarından,çiçeklerinden,iç özlerinden,yapraklarından,tohumlarından veya meyvelerinden doğru oranda doğru sıcaklıkta elde edilen uçucu forma sahip olan karışımlarıdır.

aromaterapi nedir ile ilgili görsel sonucu"
Doğanın şifası:)
 • Aromaterapik yağlar birden fazla alanda kullanılır.
 • 1-Estetik Amacıyla: Parfümler, Cilt ve vücut bakımı,Kişisel bakım ve ortam kokulandırma amacıyla kullanılıyor.
 • 2-Klinik Amaçla: Spesifik olarak tek bir şeyi hedefler. Örnek olarak uykuya geçmek için aromaterapik yağları kullanır ve kullanmadan önce ki farkı kıyaslar ve sonuç ortaya çıkartır.
 • 3-Bütünsel Amaçla: Hem fiziksel hem ruhen bütün olarak ele alır ve buna yönelik çalışma alanı yaratır.
 • Aromaterapi de kullanılan birçok yağ var,nispeten daha kolay ulaşabileceğimiz yağlara ve kullanım alanlarına bakalım.
 • Karanfil: Hafızayı güçlendirir,kalp sıkışıklıklarına iyi geldiği gözlenmiştir.
 • Menekşe: Sakinleştici etkisi vardır.
 • Kimyon: Sindirim sistemine yardımcı olur,hazımsızlığı giderir.
 • Itır: İradeyi kuvvetlendirdiği gözlenmiştir.(Ramazan ayında kullanan kişilerin sayısı oldukça fazladır.)
 • Lavanta: Migren ağrılarına iyi gelir.Uykuya geçme safhasında zorlanan kişiler ilk bu bitkiye başvurur,uyku sürecine etkisi oldukça fazladır. Strese,yorgunluğa iyi gelir. Dinginlik verir. Kaygı bozukluklarında da kullanımı önerilir.
 • Melisa ve Papatya: Uykusuzluk ve yorgunluğa iyi gelir. Hemen hemen her evde bulunur,ulaşılması kolay bitkilerdir bu sebeple diğerlerine göre daha çok kullanılır. Ayrıca papatyanın sinüslerin rahatlatılmasında da etkileri vardır.
 • Biberiye: Mikrop öldürücü olarak bilinir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Gül: Zekayı kuvvetlendirir. Mutluluk hormonunun salgılanmasını etkiler.
blank
Yağlar konsantre olarak hazırlandığı için sıkıştırılmış şekilde şişelerde muhafaza edilirler. Uçucu özellikleri bulunduğundan bu şekilde daha uzun ömürlü kullanılabilirler.

Her yağ birbiriyle karıştırılamaz. Karıştırarak kullanabileceğimiz yağlardan birkaçını söyleyecek olursak;Biberiye-nane-limon 2 veya 3 damla karıştırılabilir. Gül-ardıç-nane/Okaliptüs-nane-biberiye/Zencefil-limon-biberiye. Yasemin ve lavanta birbirlerine karıştırılmadan kullanılırsa daha iyi olur,karıştırıldığında birbirlerinin etkilerini zayıflatıyorlar.

Ulaşabileceğiniz birkaç online alışveriş sitesi linki paylaşıyorum.

http://www.procsin.com

Anasayfa

Son olarak dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedip noktalayacağım.Bazı yağlar tahriş edici olduğundan cilde direkt temasından kaçınılmalıdır.Astım ve benzeri hastalıkları olanlar solunum yoluyla etkili olan yağları kullanmamalıdır.Bu yağlar her ne sebeple olursa olsun gözle temasından kesinlikle kaçınılmalıdır!.Aromaterapik yağlar ağız yoluyla vücuda kesinlikle alınmamalıdır.!

aromaterapi nedir ile ilgili görsel sonucu"

Kendinize iyi bakın 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz