Bu Yeni Yılda Sigarayı Tamamen Bırakın

0
32

En yaygın bağımlılık türlerinden biri olan sigara bağımlığı her geçen gün hızla artıyor. Sigara vücutta yaşlanmayı hızlandıran, hücre hasarlarına yol açan ve hücre ölümlerine neden olan serbest radikal sayısını arttırarak sağlığı tehdit altına alıyor. Pasif içici olsanız dahi bu durum değişmiyor.

Sigaranın içerisinde binden fazla sayıda kimyasal & kanserojen madde bulunmaktadır. Bunların en bilineni nikotin, sindirim sistemini yavaşlatarak besinlerin yeteri kadar parçalanmasını engelliyor. Böylelikle sindirilememiş besinler bağırsaklar tarafından yeteri kadar emilemiyor. Dakika kalp atım sayısının (Nabız) ve kan basıncının da (Tansiyon) artışına neden olduğu için damarlarda ki kanın pıhtılaşma riskini arttırıyor. Sigara dumanında bulunan karbon monoksit gazı ise kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltarak doku ve organlara yeterince oksijenlenememesine sebep oluyor.

Sigara içen bireylerde iştahsızlık, ara veya ana öğün atlama, kafein içeren içeceklerin daha fazla tüketimi gibi beslenme sorunları görülüyor. Sigarayı bıraktıktan sonra kandaki nikotin oranı azaldığından dolayı metabolizma hızında düşüş meydana geliyor. Aynı zamanda dildeki tat duyularının işlevinin artmasıyla besinlerin tadı daha çok hissediliyor. Böylece sigarayı bırakınca iştah artması, kalorisi yüksek besinlere yönelim ortaya çıkıyor ve kilo alımı meydana geliyor.

Bireyler kilo aldıklarında ise bu durumun önüne geçmek için tekrar sigaraya başlama kararı alıyor. Fakat şunun bilinmesi gerekiyor; kişi mevcut durumda ki beslenme düzenini değiştirmediği takdirde, sağlıklı tercihler yaparak bu durumu engelleyebilir. Bu durumun farkında olunması sürecin sağlıklı ilerlemesinde büyük önem taşıyor.

Sigaranın Vücuttaki Zararlı Etkilerini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Sigara ile sık tüketilen kafeinli içecekler (çay, kahve) ve yiyecekler(Çikolata, kakaolu kekler) kişiye sigarayı hatırlatacağından belirli bir süre tüketilmemeli veya olabildiğince az miktarlarda tüketilmelidir.

Günlük sebze ve meyve miktarı 5 porsiyondan fazla olmalıdır ve her gün bu besin grupları tüketilmelidir (portakal, mandalina, limon, domates, kayısı kuşburnu, havuç, kivi ve yeşil yapraklı tüm sebzeler). Sigara içen bireylerin günlük C vitamini (antioksidan) ihtiyacı normal bireylere göre 2 kat fazladır.

Sigarayı bıraktıktan sonra tat duyularında iyileşme görülür, birey lokmaları küçük parçalara bölerek daha çok çiğnemelidir.(Slow Food Beslenme)Yüksek kalori içeriğine sahip besinlerin yerine haşlanmış sebze, salata gibi kalori içeriği düşük hacimce büyük besinler tercih edilmelidir.

Tam tahıllar, kurubaklagiller, sebzeler, meyveler gibi lif içeriği yüksek olan besinler tercih edilmelidir. Çünkü lifli besinler bağırsaklara su çekerek doygunluk hissini arttırmaktadır.

Yağ kaynağı olarak E vitamininden zengin, zeytinyağı, ceviz, fındık, soya ürünleri ve avokado tüketilmelidir.

Konstipasyon’u (kabızlık) engellemek için sabah bir bardak ılık su içebilir, kayısı, incir, erik tüketiminizi arttırılabilir. Ekmek tercihinizi kepekli ekmekten yana kullanabilirsiniz.

Kan şekerini dengelemesi amacıyla çaylarınıza, sütünüze 1/2 çay kaşığı tarçın ekleyebilirsiniz.

Sigarayı bıraktıktan sinirlilik ve huzursuzluğu gidermek için çeşitli spor dallarına yönelebilirsiniz. Ayrıca fiziksel aktivite yaparak vücutta biriken toksinlerin atılımını hızlandırmış olacaksınız.

Sigaranın vücutta sebep olduğu toksik maddelerden arınmanın en kolay yolu ise su içmektir. Günde 2-2,5 litre su için.

Bu yeni yıla yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi Sigara Bırakma Danışmanlığı merkezini ziyaret ederek rehber hemşire danışmanlığında sizde sigarayı BIRAKABİLİRSİNİZ. Vücudunuza sağlık için bir şans verin.

Sağlıklı Günler Dilerim.

Zehra Karasüleyman

Kaynakça

http://www.geneltip.org/upload/sayi/52/GTD-00398.pdf

http://www.gulhanemedj.org/uploads/pdf/pdf_GMJ_419.pdf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here