Çocuklarda Hiperaktivite Bozukluğu Nedir ve Nasıl Desteklemelidir?

0
30
blank
blank

Çocuğunuz her şeyden çok çabuk sıkılan,aşırı hareketli, yerinde duramayan bir çocuk mu?Sizi ve çevresini korkutabilecek davranışlar mı sergiliyor? Bu ve benzeri soruların cevabı evetse aklınıza gelen ilk sebep hiperaktivite bozukluğu olabilir. Haklı da olabilirsiniz ancak “hiperaktivite nedir?” sorusunun net cevabını bilmeden değerlendirme yapmamalısınız. Dilerseniz hiperaktive bozukluğu nedir inceleyelim.

Hiperaktivite bozukluğu çocuklarda plansızlık ve aşırı hareketlilik şeklinde açığa çıkan, dürtüsel bir bozukluktur. Hiperaktif çocuklar, rahatsız edici davranışları kasten yapmazlar. Yani, bu bir tür şımarıklık veya benzeri durum değildir. Hiperaktivite bozukluğu, dürtülerin kontrol edilmesinde yaşanan güçlükten kaynaklanmaktadır. Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar,sürekli eleştirilerin hedefi olabilir, muhtemel dikkat sorunlarıyla derslerden geri kalabilirler. Yaşıtlarından geri kalan çocukların özgüveni zarar görür ve diğer olumsuzluklarla birlikte yetersizlik hissedebilirler. Bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için mutlaka önlem alınmalıdır.

blank

HİPERAKTİF ÇOCUKLAR NASIL DESTEKLENMESİ GEREKİR?

1.Çocuğunuza destek olmak için onun adına etkin bir planlama yapabilirsiniz. Ders saatleri, oyun saatleri, çeşitli etkinlik saatleri belirleyebilir ve kurallara uyması konusunda onu motive edebilirsiniz. Planlamayı siz yapmazsanız, onun yapmasını beklemek şimdilik gerçekçi bir beklenti olmaz. Planlama alışkanlığı kazanması için ona biraz zaman tanımalı ve diğer çocuklardan faklı olduğunu unutmamalısınız.

2.Öğretmeniyle görüşün ve çocuğunuzda hiperaktivite olduğu için dikkatinin çok kolay dağılabileceğini hatırlatın. Sınıfta ön sıralarda ve pencereden uzak noktalarda oturmasını sağlayın.

3. Aşırı olan enerjisini, sağlıklı bir şekilde boşaltmasını sağlayacak aktiviteler sunabilirsiniz. Örneğin spor yapmak, kan akışını hızlandırarak beyne daha fazla oksijen taşınmasını sağlar.Bu da beyin gelişimini destekleyen ve dikkat eksikliğine iyi gelen bir aktivitedir.

4. Çabalamış olmalarını ödüllendirin. Sonuca değil, çabaya odaklanın. Aslında bu öneri, sadece hiperaktif çocukların ebeveynlerine değil; tüm ebeveynleredir ama siz bir hiperaktif çocuğun velisi iseniz, bu konuya çok özen gösterin.

blank

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here