Evde Beslenen Hayvanlardan Bulaşabilecek Hastalıklar

0
30
blank

Son yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada ev hayvanları aile yaşamı içerisinde daha çok yer almaya başlamıştır. Daha önceleri kedi, köpek, kuş gibi hayvanlar daha sıklıkla sahiplenilirken, günümüzde pet hayvan sahiplenmesi oldukça genişlemiş olup bu hayvanların yanı sıra hamster, fare, , yılan, kertenkele gibi hayvanlar da tercih edilmeye başlanmıştır. Peki bu hayvanları sahiplenirken evde herhangi bir hastalık yayabileceği veya evde yeni doğan bir bebek var ise ona bir hastalık bulaştırabilir mi kendinizde bir hastalık var ise sizin hastalığınıza karşı bir tehdit oluşturuyor mu kaç kişi bir hayvan sahiplenirken bunlar aklına geliyor insanlar daha çok  anlık bir heyecanla hiçbir araştırma yapmamak sızın petshop’lara yöneliyor sizin için evde en çok beslenen hayvanlar ve bunlardan oluşabilecek hastalık veya riskleri bir hemşire olarak size anlatacağım.

Köpek:  Bilindiği üzere evlerimizde en çok köpek besliyoruz. Peki köpeklerin üzerimizdeki etkileri nelerdir. Köpeğin içinde veya üstünde yaşayan virüsler, bakteriler, mantarlar, birhücreliler,kurtçuklar, böcekler ya da akarlar hastalıklara sebep olabilir. Bir köpeği sahiplenmek istediğimiz zaman ilk önce onu bir veterinere göstermemiz şarttır. Köpeklerin üstünde yaşayan birçok asalak, örneğin köpeğin kürkünün okşanması yoluyla insanlara geçebilir. Sokakta gördüğümüz bir köpeği direk sahiplenme  hissiyle üstüne gitmemeliyiz kuduz olma riski olabilir. Köpeklerden geçen en ciddi hastalık kuduz’dur. ısırdığı kişileri salyasıyla enfeksiyonu bulaştırır. Pasteurella enfeksiyonu belirtileri ve buna bağlı gelişen hastalıklar. Köpek ısırması sonucu ortaya çıkar. Isırık yerinde enflamasyon bulguları görülür. Hayvan alerjisi olan bireylerde olabilir evinizde  Bazı kişiler hayvan danderine (çok küçük kürk ya da deri parçalarına) karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Örneğin, evde köpek olduğu zaman astım, alerjik nezle ya da ürtiker (ısırgan otu kızarıklığı) ataklarına yakalanabilirler. 

Kedi: Kediler evcil hayvanlar olarak en popüler hayvanlardan biri haline gelmiştir. Kediden en fazla bulaşan hastalıklardan bir tanesi de mantar hastalığıdır. Deride daire şeklinde, kırmızı veya pul pul lekelere yol açar.  Tabi ki kedilerin en çok yaptığı şeylerden biride tırmalamaktır peki tırmalamak insanlarda olumsuz nedenlere yol açar mi ? Bakteri kedilerden insanlara ısırma, tırnaklama veya pireler yoluyla geçtiği düşünülüyor. Bu hastalığın belirtileri ise grip benzeri belirtilere ve lenf bezlerinde doku bozulmalarına neden oluyor. Lyme Hastalığı genelde kene ısırmasıyla bulaşıyor olsada kenelerin kedileri ısırması ve kedilerden bize geçmesi mümkündür bu nedenle kedi sahiplenirken derisinde parazit olup olmamasına dikkat etmek gerekirse test etmek en iyi sonuçtur. Toksoplazmozis en ciddi ve tehlikeli olanıdır  Bu hastalığa toksoplasma gondii adlı bir parazit sebep olur ve en ciddi şekilde hamile kadınları etkiler. Nasıl bulaştığına gelince, bir kedinin dışkısıyla doğrudan temas ile gerçekleşir. Sağlıklı bir insan için, genellikle büyük bir sorun değildir, ancak hamile kadınlar ve HIV’li insanlar için ölümcül olabilir. Gebe kadınlar düşük tehlikesi yaşayabilir ve HIV’li insanların ise beyin enfeksiyonu geçirme riski vardır. Bu yüzden evimizde hamile bir kişi yaşiyorsa bu konuyu çok dikkat etmeliyiz.

Hamster : Hamster memeli bir hayvan olduğu için memelilerden memelilere geçen hastalıklar vardır örneğin kuduz o yüzden hamster alırken dikkat etmemiz lazım bilindik üreticilerden ve anne altından yavruyken almak en sağlıklı olanıdır. Kendimizi  isittirmamaliyiz hamsterların ömrü kısa olduğu için en sağlıklı olanı yapıp yavruyken almaktır.

Tavşan: Kırşehir’in Hamit kasabasında, halk dilinde Tavşan (kemirici hayvan hastalığı olarak bilinen) tıp biliminde ise Tularemi hastalığı olarak adlandırılan salgın hastalık tespit edildi. TULAREMİ NEDİR? Ön planda kemirgenlerde (tavşan, fare, sincap vb.) öldürücü nitelikte olan bu hastalığın etkeni Pasteurella Tularensis’tir. Hastalık hayvanlardan doğrudan temasla geçe­bildiği gibi sinek ve kenelerle de taşınabilir. Peki belirtileri nelerdir.  Hastalık birdenbire hızla yükselen ateş, şid­detli baş ağrısı, kırıklık, bulantı, kusma ve ishalle ortaya çı­kar. Tedavisi nasıl gerçekleşiyor Ölüm oranı ilaç tedavisi nedeniyle oldukça düşük­tür. İyileşme kimi zaman aylar sürebilir. Antibiyotikler aracı­lığıyla hastalığın tedavisinde büyük aşamalar sağlanmıştır. Lenf bezlerinin iltihaplı durumlarında cerrahi tedavi gereke­bilir.

Balık: Balık tüberkülozu hayvanlardan insanlara geçen çeşitli mikroplardan kaynaklanır çok ölümcül çok bulaşıcıdır. Hasta balık derhal çıkarılmalıdır yoksa diğer balıklara da bu hastalık bulaşabilir. Hasta balık derhal çıkarıldıktan sonra akvaryum temizlenmelidir. Çünkü bu mikrop akvaryumun kumlarında aylarca yıllarca yaşayabilir. Balık yemek yemesine rağmen zayıf kalıyorsa gözünün üstünde açık kahverengi noktalar oluşur bunları fark edince balık direk dışarı çıkarılmalıdır. Bu hastalıklar insanlara’da bulaşabilir.

Kafes kuşları: Kuş besliyorsanız akciğerlerinize dikkat etmek zorundasınız. Güvercin, muhabbet kuşu, papağan besleyenlerde görülen bir zatürre türü, zamanla akciğerlerin yapısını bozuyor. Hipersensitivite Pnömonisi olarak adlandırılan hastalık; öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Ülkemize binlerce kaçak kuş getiriliyor  muhabbet kuşu, kanarya, papağan ve ispinoz gibi kafes kuşlarını besleyenler kuş gribi, zature, astım, alerji ve salmonella hastalığı olabilir. İnternetten kuş satın alanlar risk altında çünkü en çok kaçak kuş internet üzerinden piyasaya sürülüyor. Peki alerjik olarak bizi nasıl etkiler Kuşların tüy değiştirme dönemlerinde tüyler ve tüy diplerinden köken alan partiküller, havadaki tozlarla birleşerek insanların solunum sistemine ulaşabilir ve şiddeti insanın bünyesine, yaşına ve sağlık durumuna göre değişen alerjik sorunlar oluşturur. Kuş alırken nelere dikkat etmeliyiz veteriner hekim kontrollü güvenilir üreticilerden alın ve en önemlisi de kuşunuzu beslerken temizlik ve hijyen kurallarına tam uymalısınız.

Yılan: Dünyanın en ölümcül hayvanlarından biri olan yılanları alırken tabiki de çok dikkatli olmamız gerekiyor. Diğer evcil hayvanlardan farklı olan yılanı sahiplenirken çok güvenilir yerlerden temin etmek gerekir aksi taktır de panzehir konusunda ülkemiz çok iyi seviyelerde olmadığı için hayatı risk çok yüksektir.

Kaplumbağa: Salmonella hastalığı Bu enfeksiyon insanlara çok kolay bulaştığı için hayvanınızın teraryumunu temizlemeniz sizin açınızdan da çok önemlidir. Ve maalesef, bu hastalığa en çok yakalanan hayvanlar kaplumbağalardır. Kaplunbağa almadan önce maalesef bu hayvanların çoğu yasa dışı satılmaktadır bu nedenden dolayı pek çok hastalık barındırabilirler. Yasal olarak bir sürüngen aldığınızdan emin olmanın en güzel yolu, 10 cm’den büyük sürüngenler almaktadır. Eğer daha küçük olurlarsa, yasa dışı olmaları muhtemeldir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz