Gribe Meydan Okuyan Bitkiler

0
43

Herkese Selam! Kasım ayının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde, havaların iyice soğumasıyla birlikte günlük rutinimizi ve aktivitelerimizi etkileyen hastalık “Grip”…

Peki biz ilaç kullanmadan doğal yollar ile bu enfeksiyondan nasıl korunabiliriz?

1)BEYAZ VE YEŞİL ÇAY

 

Aslında birçoğumuzun ödem atmak ve zayıflamak için klullandığımız bu çaylar tam bir antioksidan kaynağı.Aynı zamanda virüs düşmanı ve bağışıklığı kuvvetlendirici etkiye sahiptir.

Bir bardak yeşilçaya;

Yarım kabuk çubuk tarçın

Bir tutam karabiber

Bir tane karanfil

Karıştırılarak günde 1-2 fincan içebilirsiniz

2)SOĞAN VE SARIMSAK

Sofralarımızdan eksik etmediğimiz soğan ve sarımsak tam bir antibiyotik kaynağıdır.Bilinmesi gereken şudur ki; soğan yakılmadığında, sarımsak da çiğ tüketildiğinde antibiyotik özelliğini kaybetmemektedir.Bu yüzden soğan ve sarımsağı soslarımıza ilave etmeliyiz.

3)MAYDANOZ

Yemeklerin yanında saplarıyla birlikte tüketilecek 5-10 dal (20 gram) maydonoz, kişinin günlük C vitamini gereksiniminin üçte birini, beta-karoten ihtiyacının ise yüzde 10’unu karşılar. Bundan dolayı maydanozu da çiğ olarak tüketmeliyiz.

3)ZENCEFİL

Zencefilin sayısız faydası pek çok bilimsel araştırma ile ispatlanmış. O faydalardan biri de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi.

4)NAR

Nar, çoğunlukla suyunu tükettiğimiz, zahmetli yenilmesi nedeniyle o sıkıntıya girmekten kaçındığımız bir meyve. Ama griple mücadelede son derece önemli bir rol oynayan narı siz siz olun bundan böyle kabuğuna yakın beyaz kısımlarıyla tüketin. Narın içeriğinde bulunan polifenolik bileşikler ve nara kırmızı rengini veren antosiyaninler, antioksidan kapasitesiyle bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip. Beyaz kısımlarından da faydalanmak ise antioksidan etkisini kat kat artırır. Günlük ortalama 1 küçük nar C vitamini ihtiyacının da 1/2’sini karşılamaya destek olur.

5)ADAÇAYI

Antioksidan bakımından zengin olan adaçayı, soğuk algınlığına iyi gelir. Adaçayı ağız ve boğazda yerleşen enfeksiyon ve iltihaplarda da oldukça faydalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here