Hangi Bölüm Hangi Hastalıklara Bakar?

0
31
blank
blank

1. Nöroloji,Klinik Nörofizyoloji

Nöroloji bölümü, sinirleri ilgilendiren tüm hastalıkları ilgilendirir.Beyin, Omurilik ve uç sinir sinir sistemini incelerek.Bu 100 den fazla sinir sistemi hastalıkları bulunmaktadır.Eğer altta yazılan sorunlardan sizde de bulunuyorsa bu bölüme başvurabilirsiniz.

 1. işitme problemleri
 2. Konsantre olamama
 3. Yutma güçlüğü
 4. Hareket bozuklukları
 5. Denge kaybı
 6. Koku ve diğer duyuların kaybı
 7. Hafıza problemleri
 8. Kas ve eklemlerde ağrı
 9. Paralizi(felç)
 10. Nöbet geçirmeler
 11. Görme sorunları

Klinik nörofizyoloji, sinir sisteminde oluşan sorunları elektriksel aktivitelerin bilgisayar yardımıyla elde edilmesi, değerlendirilmesi ile ilgilenen klinik bir bilim dalıdır.EMG,EEG,ENG kullanılan yöntemlerdendir.

2.İç Hastalıkları(Dahiliye)

İç hastalıkları bölümü hastanelerin en yoğun bölümlerinden biridir ve bir çok hastalığa bakmaktadır. İç hastalıkları bölümünün gastroenteroloji(mide,bağırsak vb), romatoloji(eklem,yumuşak doku,romatizmal hastalıklar vb) nefroloji(böbrek hastalıkları), endokrinoloji(diyabet(şeker hastalığı,hormon sorunları),, hepatoloji(karaciğer problemleri, onkoloji(kanser), immünoloji(bağışıklık sisitemi zayıflıkları), göğüs hastalıkları, hematoloji(kan ile ilgili problemler) gibi alt dalları bulunmaktadır.Dahiliyenin baktığı en çok hastalıkları şeker hastalığı,tansiyon sorunları, guatr gibi tiroid bozukluklarına bakar.Peki hangi şikayetlerle dahiliye bölümüne başvurulur;

 1. Karın ağrısı
 2. Mide ağrısı, yanması ve ekşimesi
 3. İshal ve kabızlık
 4. Yorgunluk ve halsizlik
 5. Ağız kuruluğu ve ağız kokusu
 6. Öksürük, nefes almada zorluk , balgam

Bu sorunlar varsa ilk etapta dahiliye hekimine başvurulması gerekmezi ilk olarak aile hekimine başvurup Aile hekiminiz ilk muayenenizi yapar, tıbbi geçmişinizi sorgula ve, gerekli durumlarda tetkik isteyecektir. Tüm bu aşamalardan sonra uygun görürse dahiliye bölümüne yönlendirebilir.

3.Kardiyoloji ve Kalp ve Damar Cerrahisi

Temel olarak kalp ve kalbin damaralarının hastalıklarıyla ilgilenir.Eğer göğüs ağrısı,çarpıntı,nefes darlığı baş dönmesi gibi şikayetleriniz varsa bu bölüme muayene olabilirsiniz. Elektrokardiyografi (EKG) : kalpte oluşan elektriksel aktivitenin kaydedilmesi yoluyla uygulanan delici işlem olmayan bir tanı yöntemidir.

Kalp ve Damar Cerrahisi bölümü Kalp ve bu organla ilişkili olan damarsal yapıların hastalıklarına cerrahi çözümler sunan bir bölümdür.temel olarak kalp kapağı bozuklukları ve damar tıkanıkları gibi sorunlar bu bölümün baktıkları hastalıklardan birkaçıdır.

4.Algoloji

Hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ağrının tedavi edilmesi ve kontrol altında tutulmasıyla ilgelenen bir bölümdür.Ağrı üzerine yoğunlaşmıştır.Bu bölümden randevu olabilmek için öncelikle ilgili ana dal polikliniğinde “Anesteziyoloji Ve Reanimasyon,Nöroloji,Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon” muayene olmalısınız.

5.Anesteziyoloji Ve Reanimasyon

Cerrahi girişimlerin, vücudun dengelerinin sınırları içerisinde tutularak yapılabilmesini sağlamak amacıyla hizmet verir.Anestezi, cerrahi işlemlerin gerçekleşebilmesi için gerekli ağrının ve stresin ortadan kaldırılmasını hedefleyen bilim dalıdır.

6. Beyin ve Sinir Cerrahisi

Nöroşirürji ya da beyin ve sinir cerrahisi olarak bilinen bu tıp branşı Halk arasında bilinen sadece beyin ameliyatı yapan bir bölüm değiş aynı zamanda kafa içerinden sistemden tut parmak uçlarına kadar uzanan sinir ağının hastalıklarıyla ilgilenir(Sinir sıkışmaları, Boyun, bel ve sırt ağrısı, Beyin, omurga ve uç sinirlerin malign tümörleri)

7.Çocuk Cerrahisi

0-18 yaş arası solunum, boşaltım,oluşan fiziksel travmalar ve sindirim sistemlerinde oluşan sorunlar ve cerrahi bölümünü ilgilendiren durumlara Çocuk Cerrahisi bölümü bakmaktadır.Çocuklarda sünneti Ürolojinin yanı sıra Çocuk cerrahiside yapmaktadır.

8.Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları(Pediatri)

0 yaş ile 15 yaş arasındaki çocukların çeşitli hastalıkları ile ilgilenmektedir. Yaş 18’e kadar çıkabilir.Bölümdeki hastalar 3 e ayrılı bebek, çocuk ve ergen.Bu bölüm çok geniş olduğu için alt dallara ayrılmıştır.(Çocuk kardiyoloji(kalp hastalıkları), Çocuk cerrahi, Çocuk nöroloji(beyin ve sinir), yenidoğan(0-28 gün) ve Çocuk enfeksiyon, Çocuk genetiği(kalıtsal hastalıklar), Çocuk immünolojisi(bağışıklık sistemi), Çocuk Endokrin(hormonal ve metabolizmal), Çocuk Hematoloji(lösemi), Çocuk Onkolojisi(Kanserler), Çocuk Gastroloji(mide,bağırsak vb), Çocuk nefroloji(böbrek,romatizmal hastalıklar)

9. Kadın Hastalıkları ve Doğum,Perinatoloji,Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Kadın hastaların üreme organları ilgili sorunları ve adet döneminde oluşan sıkıntıların tedavisinin yanı sıra doğum öncesi ve sonrası oluşabilecek sıkıntılar önlemek için tedavi uygulayabilmektedir.Çocuk sahibi olmak isteyen bireylerinde başvurabileceği bölümdür.

Perinatoloji ve jinekolojik onkoloji cerrahisi kadın hastalıkları ve doğum bölümünün alt dallarıdır.Perinatoloji bölümü, riskli gebeliklerin takibi ve anne adayı ve anne karnındaki bebeğin oluşabilecek sorunları saptamak ve tedavi etmektir.Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi, kadın üreme organlarında oluşan kanserlerim tanı ve tedavisiyle ilgilenmektedir.Bu bölümlere muayene olmak için ilk önce kadın hastalıkları ve doğum bölümüne muayane olmanız gerekmetedir.

10.Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Endokrinoloji dalının incelediği hastalıkların başında vitamin eksikliği, diyabet (şeker hastalığı), osteoropoz (kemik erimesi),hormonal bozukluklar eksiklikler ve fazlalıkları, metabolizmal hastalıklar ve mineral eksiklikler yer almaktadır.Bu bölüme randevu almadan önce dahiliye(iç hastalıkları) bölümüne randevu olmanız gerekmektedir.

11.Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji

Enfeksiyon hastalıkları ya da intaniye bölümü Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşmuş olan tüm enfeksiyonlar ile ilgilenir(İdrar yolu enfeksiyonları, Solunum yolu enfeksiyonlarıı, kuş gribi ,AIDS, Tüberküloz, Bağırsak enfeksiyonları)

12.Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

İskelet,kas ve eklemlerdeki sağlık sorunların semptomlarının yani ağrı gibi belirtilerin giderilmesi ve fonksiyonların korunması için gidildiği bir bölümdür Fizik tedavi ve rehabilitasyon(FTR) bölümüne gitmeyi gerektiren şikayetlerin başında ağrı gelmektedir.(fıtıklar,diz ağrıları vb)

13. Diş Hekimliği (Genel Diş),Periodontoloji,Endodonti,Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Diş ve diş etlerinde oluşan sorunların tanı ve tedavisini diş hekimleri yapar.Ağız ve diş sağlığı için tedaviler uygular ve en iyi sonuçlar kendi içerisinde farklı bölümlere (Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi) yönlendirir.(Diş çürükleri, Diş eti hastalıkları, Diş kaplama vb)

Endodonti diş hekimliğinin alt dalıdır. Dişlerin sinir ve kökünü saran dokularda oluşan hastalıkların tedavisini inceler.(Diş ağrısı, Kanal tedavisi) Öncelikle ilgili ana dal polikliniğinde “Diş Hekimliği (Genel Diş),Çocuk Diş Hekimliği” muayene olmalısınız

Ağız içerisinde damak damak vb dokuların tedavisi ve diş, çene gibi sert yapıdaki dokuların tedavisinde Ağız,Diş ve Çene Cerrahisi tarafından bakılmaktadır.Bu bölümlere randevu almadan önce Diş Hekimliği (Genel Diş)ne muayene olmanız gerekmetkedir.

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi bölümü,Ağız, Diş ve Çene hastalıkların teşhis, tanı ve tedavi planlanmasından görüntüleme araçlarının kullanıldığı bölümdür. Bu bölümlere randevu almadan önce Diş Hekimliği (Genel Diş)ne muayene olmanız gerekmetkedir.

Periondotoloji bölümü,dişlerimizi saran yumuşak ve sert dokuların yapısını inceler ve bu sorunu oluşturan nedenlerini araştırı,teşhis koyar ve tedavi eder.Kısaca bu bölüm dişeti sorunlarına bakmaktadır.

14.El cerrahisi

El Cerrahisi bölümünÜ el, el bileği, dirsek ve kol ile ilgili sorunları bulunan hastaların tanı ve tedavileri gerçekleştirir. Öncelikle ilgili ana dal polikliniğinde “Ortopedi ve Travmatoloji,Genel Cerrahi,Plastik, Rekonstrüktif Ve Estetik Cerrahi” muayene olmalısınız.

15. Amatem (Alkol ve Madde Bağımlılığı)

Alkol ve Madde bağımlılığının tedavisi ve rehabilitasyonuyla ilgilenen günümüzünün önemli sorunlarından olan bağımlılıkla savaşan bir bölümdür.Tedavide tıbbi arındırma ve bireysel ve grup terapiler kullanarak bağımlılıkla baş eder.

16.Gastroentorloji ve Gastroenteroloji Cerrahisi

Kabaca midenin rahatsızlıkları, bağırsakların hastalıkları, yemek borusunu ilgilendiren hastalıkları, kolon hastalıklarıyla ilgilenir. Ağrı, İshal, kabızlık gibi problem gastroentoroloji gitmek için gereken belirtilerdir. Öncelikle ilgili ana dal polikliniğinde “İç Hastalıkları (Dahiliye)” muayene olmalısınız. Gastroenteroloji Cerrahisi ise sindirim sistemi hastalıklarının cerrahi tedavisiyle ilgilenir. Görüntüleme cihazları(endoskopi, laparoskopi) kullanır.

17.Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Ünitesi

Fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma ve sağlığın iyi sürdürülmesinde batı tıbbın destekleyici ve tamamlayıcı yöntemleridir. Bu yöntemlerin bazıları şunlardır:Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi) Akupunktur Kupa Terapi Sülük Tedavisi 

18.Geriatri

Geriatri, 65 yaş üstü bireylerde meydana gelen hastalıkların incelenmesi, kontrol ve takip edilmesi, teşhis ve tedavisi için uygulanan bir branştır. Öncelikle ilgili ana dal polikliniğinde “İç Hastalıkları (Dahiliye)” muayene olmalısınız.

19.Hematoloji

Hematoloji, normal veya herhangi bir hastalık içeren her türden kan yapısının incelenmesi amacı ile ortaya çıkmış olan bir bölümdür.(Kansızlık(anemi),kan kanserleri(lösemi), kanama eğilimi) Öncelikle ilgili ana dal polikliniğinde “İç Hastalıkları (Dahiliye)” muayene olmalısınız.

20.İş ve Meslek Hastalıkları

İş ortamında oluşan etraftaki olumsuz faktörlerden kaynaklı meydana gelen hastalıklara bakar.Akustik travma(gürültüye bağlı), mesleki akciğer hastalıkları, asbest,barotravma(basınca bağlı), iş stresi). ömcelikle ilgili ana dal polikliniğinde “İç Hastalıkları (Dahiliye),Göğüs Hastalıkları” muayene olmalısınız.

21.Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi

Göğüs hastalıkları bölümü astım, KOAH,bronşit,tüberkloz gibi hastalıklar başta olmak üzere akciğerin hastalıklarına bakar.

 1. Öksürük
 2. Balgam 
 3. Hemoptizi:öksürme sonrası kırmızı ve parlak renkte kan gelmesi.
 4. Dispne:Soluk almada zorlanma
 5. Göğüs ağrısı:kalp hastalıklarının belirtisi olması yanında göğüs hastalıklarınında belirtisidir.

Durumların göğüs hastalıklarına başvurmak önemlidir.Göğüs cerrahisi göğüs hastalıklarına yakın olsada baktıkları hastalıklar farklıdır.Göğüs cerrahisi tümör,kanser,göğüs bölgesenindeki travmalar bakar.

22.Nükleer Tıp

Hastalıkların erkenden tespit edilerek tedaviye başlanılması için oldukça önemli bir alandır. Ağrısız bir yöntem olmasının yanı sıra oldukça güvenilirdir. Diğer yöntemlerle tespit edilemeyen birçok fizyolojik ve moleküler bilgi sağlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz