İncir ve Sağlığa Etkileri

0
33
blank

Ana vatanı Anadolu toprakları olup daha sonra Orta Doğu, Hindistan ve Çin’e yayılan şifalı meyvemiz İncir ile tanışacağız. İncir ailesi ve bize sağlayacakları yararlara bakacağız.

blank

İNCİR AİLESİ 

İncirleri sofralık ve kurutmalık olarak tüketebiliyoruz.

Sarılop, Sarı Zeybek, Bursa Siyahı, Yeşilgüz, Morgüz, Göklop, İzmir Bardacık, Siyah Orak, Beyaz Orak olarak birden fazla incir çeşitini soframızda tüketiyoruz.

Herşeyden önce incir, meyveler ve sebzeler arasında en yüksek lif içeriğine sahip olan meyvedir. Lifli yiyecekler, sindirim sisteminin düzgün olarak çalışmasını sağlamakta, kolesterolün kana karışmadan atılmasına yardım etmekte ve bazı kanser türlerinin oluşumunu daha baştan engellemektedir. 

YAŞ İNCİR VE KURU İNCİR SAĞLIĞIMIZ İÇİN NELER BARINDIRIR?

Eğer kemik gelişiminde bir sorun yaşıyorsanız, kemik yapısı ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa incir tüketmeyi ihmal etmeyin.

Akciğer kanserini azaltan incir ailesi kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelmektedir. Kandaki glikoz(şeker) oranının dengeleyip diyabet (şeker) hastalarına yarar sağlarken, kolesterol sorunu yaşayanlar içinde faydalıdır. Kan basıncını (Tansiyonumuzu) dengeler ve uyku düzenimizi dengede tutar.

Ve bu incirler bizi toksinlerimizden arındırır, bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Yani yarım kase kuru incir, günlük potasyum ihtiyacımızın %10 una eşdeğerdir.

Göz hastalıklarına karşı gözlerimizi korur.  Lifli yapısı sayesinde açlık seviyenizi kontrol altında tutarak fit bir görünüme sahip olmamıza yardım eder. 

Ve en önemli yararlarından biri de savaşcı antioksidanlar ile kanserli hücreleri rahat bırakmayıp kanser hücreleriyle savaşmasıdır.

Evet incirler bizim için bu kadar yarar sağlıyorken biz onları alıp tüketmeyi veya kurutmayı unutmayalım.

blank

DİKKAT ETMEYİ UNUTMAYALIM: İncir de insülin gibi kan şekerini düşürmeye yarar bu yüzden insülin kullanan diyabet (şeker) hastalarının incir tüketimini fazlaya kaçırmaması gerekmektedir. Diyabet hemşirenize danışarak daha doğru bilgi alabilirsiniz. Lütfen şifa bulalım derken kendimize zarar vermeyelim sevgili okur.

Sağlıklı günler dilerim.

Zehra Karasüleyman

Kaynakça

https://dspace.ankara.edu.tr/xmlui/bitstream/handle/123456789/45756/22863.pdf?sequence=1

http://www.eczaakademi.org/images/upld2/ecza_akademi/makale/20110325013735diyabet_tedav_kul_bitk_urunler.pdf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz