Lohusa Depresyonu

0
30

Sevgili annelere ”Anne olmak nasıl bir his?” diye sorulduğunda çoğu bir bebek sahibi olmanın mutluluk verici bir olay olduğunu fakat bunun yanında aşırı hüzün ve kaygı da hissettiğini, ruh halinde ise değişikliklerin olduğunu ifade etmektedir.Bu sürecin uzun bir süre(ay,yıl gibi)geçmeme ve daha da kötüleşmesi durumu lohusa depresyonudur.

”Lohusa depresyonuna girdiğimi nasıl anlayabilirim?” diyenler için:Belirtileri

Unutkanlık

Sürekli ağlama isteği

Mutsuzluk

Panik atak

Aşırı sinirlilik

Sosyal hayattan kendini soyutlama

Kendini dışlanmış hissetme

Bebeği istememe veya bebekle ilgilenmeme

Boşluk duygusu

Duyarsızlık

Konsantrasyon güçlüğü

Bebeğe zarar verebileceği korkusu/endişesi

LOHUSA DÖNEMİNDE AİLE DESTEĞİ

Kültürümüzde “40’ı çıkma” olarak adlandırılan süreçte aile büyüklerinden deneyimli ve bilgi olan anneanne veya babaanne annenin yanında refakat ederek ona destek olur. 40 gün olarak belirlenen lohusalık döneminde anne mümkün olduğunca yalnız bırakılmaz ve sürekli olarak ona destek olan biri ya da birileri yanında refakat eder.

Bu süreçte annenin yanında refakat eden kişilerin ev işlerine yardım etmesi ve anneyle vakit geçirmesi annenin bu süreci daha kolay atlatmasına yardımcı olur. Bu kişinin anne ile sohbet etmesi ve annenin keyifli vakit geçirmesini sağlaması oldukça önemlidir. Ancak tüm bunların yanı sıra asıl önemli olan babanın desteğidir. Babanın bebeği ile ilgilenmesi bakımına yardım etmesi ve anneye destek olması depresyonu büyük ölçüde engellemektedir.

blank

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here