Metabolizmam Yavaş Çalişiyor Diyenler Dikkat! Metabolizma Nasil Hizlandirilir?

0
31

Metabolik hız: yani vücudun gün içerisinde alınan kalorileri yakma hızlı kişiden kişiye değişmektedir. Yaşlandıkça yavaşlıyor olsa da; alınan kiloların sorumluluğunu doğrudan metabolizmanın yavaşlığından dolayı diye düşünmek büyük bir yanlıştır. Son bir araştırmaya göre kilo problemi obezite hastalarının çok azında metabolik bir rahatsızlıktan kaynaklanmaktadır.

Elbette ki bu metabolizmanızı hızlandırmak için bir şeyler yapamayacağımız anlamına gelmiyor.

NELER YAPMALIYIZ?

Her bireyin metabolizması farklıdır. Herhangi bir rahatsızlık durumu metabolizmayı etkileyebilir.

Herkesin vücudunun dinlenirken harcadığı enerji aynı değildir. Bazal metabolizma hızı, fiziksel olarak tamamen dinlenir durumdayken vücudun harcadığı enerji miktarıdır. Genetik, yaş, metabolik hastalıklar, vücut bileşimi (yağ, kas düzeyleri), ateşli hastalıklar, hamilelik, uzun ve sık aralıklarla diyette olmak, stres gibi durumlar; bazal metabolizma hızını etkilemektedir

Kendinizi aç bırakmayın

Her öğünde metabolizma hızımız artar. Özellikle yemek yedikten 2-3 saat sonra maksimum düzeydedir. Bunun nedeni; besinlerin sindirilmesi için vücudun fazladan effor sarf etmesindendir. Bu sebeple öğünlerinizi düzenli olarak tüketmelisiniz. Öğün kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Unutmayın, kaçırdığınız her öğün metabolik hızınızı yavaşlatır ve vücudu kıtlık metabolizmasına sokabilir.

Yavaş yavaş yemek yiyin, iyice çiğneyin

Beynimize tokluk sinyali; yemeye başladıktan yaklaşık 20 dakikada ulaşır. Hızlı yemek yiyince farkında olmadan normalden daha fazla yemek yersiniz. Yapılan bir araştırmada; yavaş yemek yiyenlerin yaktıkları kalorinin hızlı yiyenlere göre daha fazla olduğu görülmüştür.

Şok diyetlerden kaçının

Şok diyetler: metabolizmasını hızlandırmayı umut eden herkes için zararlıdır. Bu tip diyetler kilo vermenize yardımcı olsa da bu doğru bir beslenme şekli değildir. Ayrıca kas kayıplarına yol açar. Bu da metabolizmayı yavaşlatır. Şok diyet sonrasında vücudunuz daha az kalori yakar ve hızlı kilo alımı gerçekleşir.

Yağ yaktıran yiyecekler tüketin

Acı kırmızı biber, kahve, enerji içecekleri, yeşil çay, zencefil gibi bazı yiyecek ve içeceklerin metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Fakat bunlara da çok güvenmemek gerekir. Bu tür yiyeceklerin termojenik etkisi yüksektir. Yalnızca bu yiyecekleri ve içecekleri tüketmek kilonuzu etkilemez. Baharatların ve kahvenin metabolizma hızlandırma süresi anlıktır.

Spor yapın

Kas kitlesi direkt olarak kalori yakımı ile doğru orantılıdır. Eğer kas oranı normalden yüksek ise metabolizma hızı da yüksek demektir. Erkeklerin daha fazla kaloriye ihtiyaç duymasının nedenlerinden biri de budur. Genelde daha kaslılardır ve daha fazla kalori harcarlar. Gün içerisinde yapılacak düzenli egzersiz ile kalori yakımı fazlasıyla arttırılabilir. Egzersizin düzenli yapılması metabolizmanın aktif olarak sürekli çalışması anlamına gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here