Mevsimin Aranan Şifası: Kış çayı ve Evde Hazırlanışı

0
34

Havaların soğumasıyla beraberinde gelen halsizlik,yorgunluk,viral ve bakteriyal enfeksiyonlara karşı vücudumuzu toparlamak ve bağışıklığımızı da güçlendirmek için birtakım arayışlara girmeye başladık. Takviye vitaminler,mevsim meyveleri,sebzeleri,takviye mineral kaynakları almaya başlıyoruz. Bunların yanında hem içimizi ısıtan hemde hastalıklara karşı koruyan herkesin bildiği bir şey daha var. Kış Çayı!

Kış çayı temin edilmesi hem kolay hem de her bütçeye makul gelebilecek fiyata sahip. Birçok bitkiden hazırlanabilen tam bir şifa kaynağı.Aktarlardan,eczanelerden ve çoğu kafelerden temin edebiliyorsunuz. Kış çayı çoğunlukla Ihlamur, adaçayı, zencefil, zerdeçal, tarçın, kuşburnu, nane, karanfil gibi bitkiler ve portakal, limon, elma, ayva gibi meyveler içerir. Tercih ettiklerinizi ekleyebilir,tercih etmediklerinizi çıkarabilirsiniz.

Bunca bitki ve meyveyi içeren kış çayının bize başka ne faydaları olduğuna gelin hep birlikte bakalım!

-En birincil özelliği bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi hastalıklara karşı korur.

-Hafızayı güçlendirir.

-Yorgunluklarımıza halsiz hissedişlerimize iyi gelir,enerji verir.

-Burun akıntısına iyi gelir.

-Öksürüğü azaltır,boğazımızı yumuşatır.Ayrıca doğal bir balgam söktürücü etkisi de vardır.

-Karın ve mide ağrılarımıza iyi gelir.

Bu kadar faydalı ve birçok bitkiyi bir arada içerdiğinden yararlarını sıralamaya devam edebiliriz.

kış çayı ile ilgili görsel sonucu
Dumanının sıcaklığı ve bitkilerin kokusu size de geldi mi? 🙂

Peki bu şifa kaynağı olan çayı nasıl yapacağız? Her çay gibi kış çayı da demleme yöntemiyle yapılıyor. Yukarıda da belirttiğim bitkileri bir kapta veya kavanozda birbirine karıştırın yani hepsini aynı kavanoza koyun,sonrada elinizle bir harmanlayın. Çayı demlemek istediğinizde bu kavanozdan bir yemek kaşığı kadar alıp FrenchPress bardakta veya süzgeçli çaydanlıkta demleyin. İsterseniz çayınıza limon ve bal da ekleme yapabilirsiniz hem böylelikle bitkilerin kokusunu da hafifletmiş olursunuz.

french press bardak ile ilgili görsel sonucu
French Press
süzgeçli demlik ile ilgili görsel sonucu
Süzgeçli Demlik

Bitkileri demlenmeye bırakırken dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise, Kaynayan suya bitkileri doğrudan atmamanız. Aksi halde bitkileri yakarak faydalarını yok edebilirsiniz. Kaynar suyu 1 dakika bekletip daha sonra bitkileri demlenmeye bırakmalısınız.

Ve işte afiyet şifa olsun! Umarım soğukların gelmesiyle birlikte katkı sağlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here