Mucizevi Hindistan Cevizi Yağı

0
32

Öncelikle hindistan cevizi yağı hindistan cevizinin avucundan elde edilir ve içerdiği A, C, K vitaminleri sayesinde saçtan tırnağa, tatlıdan kızartmaya her şeye konuluyor. Hindistan cevizi yağına ulaşım çok kolaydır; marketler, aktarlar, internet siteleri gibi birçok yerde satışı mevcuttur ve fiyat olarak bütçemizi çok sarsmamaktadır. Kendisi hem kişisel bakım ürünlerinizin arasından hem de mutfağınızdan eksik etmeyeceğiniz kadar faydalı ve sağlıklıdır. Kullanımının çok basit olması ve faydasını da kısa zamanda göstermesi yönüyle de sıkça tercih edilmektedir.

Bakımlı saç, kirpik ve kaşlar için:

Saç, kirpik, tırnak, dudak ve hatta vücudumuz için bile kullanabiliriz. Zengin vitamin içeriği sayesinde saçlarımıza ve kirpiklerimize hacim veriyor ve daha sağlıklı, yumuşak, ağırlık hissi olmadan uzamasını, beslenmesini sağlamakta ve hoş koku bırakıyor. İsterseniz şampuanınızın 1/3’lik kısmı kadar içine hindistan cevizi yağı katarak kullanın isterseniz haftada 2-3 defa duştan 1 saat öncesi saçlarınıza sürüp bekletip duşa girin. Kirpikleriniz ve kaşlarınız içinde kullanmadığınız maskara fırçasını yıkayıp temizleyin ya da kaş fırçanızla hem kaşlarınıza hem de kirpiklerinize hindistan cevizi uygulayabilirsiniz.

Tırnak bakımında da tercih edilmektedir:

Uzamayan, çabuk kırılan, ince tırnaklara sahipseniz bitmiş bir oje şişesinin içine hindistan cevizi yağı dökün ya da sadece temizlenmiş oje fırçası da kullanarak gece yatmadan önce tırnaklarınıza sürün ve birkaç hafta içinde tırnaklarınızın daha hızlı ve sağlam uzadığını kendiniz görün.

Çok yoğun makyaj yaptıktan sonra bazı ürünler temizlemede yetersiz kalıyor ya da çok fazla kimyasal uyguladığımız için bazen kirpiklerde dökülme, ciltte yağ birikimi ve sivilce oluşumuyla karşı karşıya kalıyoruz. Saçlarımız, kirpiklerimiz, kaşlarımız ve tırnaklarımız için kullandığımız bu yağı aynı zamanda göz ve yüz makyajımızı temizlemek ve 1 tatlı kaşığı şekerle birlikte peeling amacıyla da kullanabiliriz.

blank

Malum şu an havalar kötü ve ister istemez bu soğuk havalarda vücudumuz ve dudaklarımız kuruyor ve çatlıyor..

İşte hindistan cevizi yağı burada devreye giriyor. Doğal nemlendirici ve iyileştirici olarak kendi dudak balmınızı hindistan cevizinden yapabilir ya da duştan sonra vücudunuzun özellikle diz ve dirsek bölgelerine sürebilir nemli ve canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Çatlak demişken hamilelik döneminde birçok kadında çatlak oluşmaktadır ve hindistan cevizi yağını kullanarak çatlak oluşumunu azaltabilirsiniz.

Mutfakta da eksik kalmıyor:

blank

Doğal yağ içeriğiyle margarin, Ayçiçek yağı gibi doymamış yağların yerine,

Kek, pasta, kurabiye gibi tatlıların yapımında,

Kızartmalarda,

Salatalarda,

Sabah kahvaltısında hazırladığınız krep, pancake gibi hamur işlerinin yapımında, daha sağlıklı ve hafif olmaları için kullanılır.

margarin, ayçiçek yağı gibi doymamış yağlar ve trans yağların sağlığı kötü etkilemesi ve kolesterol, damar tıkanıklığı gibi hastalıklara yol açtıkları bilinmektedir. hindistan cevizi yağı doğal ve doymuş yağ içeriğinden dolayı sağlık için daha faydalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here