Fiziksel Aktivitenin Obeziteye Yararları Nelerdir?

0
35
blank

Günümüzde fiziksel aktivite toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından “spor” kelimesi ile eş anlamlı olarak bilinmektedir. Ama fiziksel aktivite günlük yaşamımızda kullandığımız enerji harcaması ile gerçekleşen hareketlerdir. Örneğin yürüme, koşma, yüzme, bisiklete binme, merdiven çıkma, çömelme-kalkma, kol ve bacak hareketleri gibi temel vücut hareketlerini içeren gün içerisindeki aktiviteler fiziksel aktivite olarak kabul edilir. Egzersiz ise düzenli olarak yapılan fiziksel aktivitedir. Fiziksel aktivite her yaştaki kişilerin sağlığına yararlıdır. Kilolu ve obez kişilerde fiziksel aktivite ve egzersiz en iyi sonuç veren uygulamalardandır.

blank

Fiziksel aktivitenin faydaları nelerdir?

*Kalp ve damar sistemini güçlendirir.

*Kişinin ruh sağlığı açısından faydalıdır. Düzenli egzersizle kişi gün içindeki gerilimini azaltabilir ve zihnini zinde tutabilir.

*Çevikliği ve hareket kabiliyetini arttırır.

*Vücut esnekliğini ve kas gücünü geliştirir.

*Kişinin yağ dokusunda azalma sağlar.

*İdeal vücut ağırlığına ulaşmasına yardımcı olur.

blank

Egzersiz yapmak için zamanınızın olmadığını veya başka şeylerin sizi engellediğini düşünüyorsanız, gün içinde zorunlu hareketlerinizi egzersize dönüştürebilirsiniz. Örneğin;

Gidiceğiniz yere varmadan bir kaç durak önce inip yürümek, asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmak, alışverişinizi hızlı yürüyüş ile yapmak, yürüyen merdivene binmek yerine merdivenlerden çıkmak sizin gün içindeki hareketlerinizi arttırır ve hafif formda egzersiz yerine geçebilir.

Daha önce hiç egzersiz yapmayan kişilerin 10 dk sürelerle başlamalı ve bunu zaman içinde en az 30 dk olacak şekilde arttırmalıdır. Egzersiz sırasında ani hareketler ve aşırı yüklenmeler yapılmamalıdır. Bilinçsizce yapılan aşırı egzersizler sağlığınıza zarar verebilir. Egzersizleri açık havada yaparsanız eğer hem kendinizi daha iyi hisseder hemde egzersiziniz daha etkili olur.

blank

Kaynaklar: https://sbu.saglik.gov.tr/Ekutuphane/kitaplar/t39.pdf

http://www.baglarbasi.gov.tr/media/kitap/hs/aktivite/e_07_obeziteveegzersiz.pdf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here