Ödem İçin 9 Tavsiye

0
44
blank

Herkese merhaba! Bugün sizinle herkesin dilinden düşürmediği ödemden bahsedeceğiz. Sadece su kaynaklı olması zaman zaman kilo almadığımızı düşündürerek bizi rahatlatır.

Ödem çeşitli nedenlerden dolayı hücrelerin su toplaması durumudur.

Ödem nedenleri arasında uykusuzluk, fazla basit şeker tüketimi, fazla tuz/işlenmiş besinlerin  tüketimi, yeterli sıvı almama, stresli yaşam tarzı, uzun süre ayakta çalışmak, sıcak yaz ayları, adet öncesi (pre-menstural) dönem ve alkol tüketimi sayılabilir.

blank

Beslenme açısından dikkat edilecek üç nokta vardır.  Miktar, çeşit ve sıklık… Böylece dengeli ve çeşitli beslenme ve kontrollü iştah ile ödemi engelleyebilirsiniz.

Ödem atmak için hangi besinler tüketilmelidir ?

1. Ananas

Ananas, yüksek potasyum içeriğine sahiptir. Böylece hücrelerin optimal su düzeyini kazanmasını sağlar. Ara öğünlerde 1 dilim ananas tüketebilirsiniz.

2. Salatalık

Yaklaşık %96 oranında su içeriğine sahiptir, vücudun mineral ve su dengesini sağlayar. Kalori miktarı oldukça düşüktür. Salatalığı  içilen suya doğramak ve bekletmek antioksidan kapasitesi yüksek bir su tüketilmesine yardımcı olabilir.

3. Yulaf ezmesi/Yulaf  Kepeği

Yapısında bulunan beta glukan sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etki yapar. Böylece vücuttan ödemin atılmasına yardım eder. Tüketim için; sütle pişirip, soğuk süte&yoğurda ekleyerek veya ev yapımı kurabiye ve keklerinize ekleyebilirsiniz.

4. Yoğurt/Probiyotik yoğurt

Yoğurdun içinde bulunan faydalı bakteriler (probiyotikler) bağırsak florasını bağışıklık açısından destekler. Sabah kahvaltılarında veya ara öğünlerinizde bir kase yoğurt tercih ederek ödem atmak için sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

5. Muz

Yüksek miktarda potasyum içeren muz ödem atılmasında kullanılan bir meyvedir. Ara öğünlerde bir kase yoğurt, bir bardak süt. 2 adet ceviz içi veya 6 adet fındık/badem ile tüketilebilir. Ancak tüm gün içerisindeki tüm meyve tercihlerinizin muz olması çeşitlilik açısından doğru değildir. Ananas, elma, kivi diğer tercihleriniz arasında olabilir.

6. Maydanoz

Güne iyi bir başlangıç için kahvaltılarınıza, omletlerinize maydanozu ekleyebilirsiniz. Maydanozun üstüne sıkacağız limon ise içeriğinde bulunan C vitamini (antioksidan) sayesinde bağışıklığınızı güçlendirecektir.

7. Yeşil Çay

Yeşil çay da ödem söktürücü (diüretik) özellik gösterirken içerisinde ki tanen ve polifenoller ile vücuda yararlıdır. Fakat günde 1-2 bardaktan fazla yeşil çay tüketimi kalp çarpıntısına sebep olabileceği için dikkatli tüketilmeli ve mutlaka en az 8 dk demlenmelidir.

8. Su

Su içmek oldukça önemlidir. Fakat peş peşe içilen su ödem oluşturabilir. Bu nedenle gün içerisinde sık aralıklarla içmek gerekmektedir. Unutmamak lazım ki 1 gram tuz vücutta 200 ml su tutar. Günlük içmeniz gereken su miktarını bulmak için kilonuzu 30 veya 35 ml ile çarpınız. (Örnek: 50 kg olan bir bireyin günlük tüketmesi gereken su miktarı 50×30=1500ml şeklinde olmalıdır.)

9. Basit Şekerden Uzak Durun

İşlenmiş kekler, paketli tatlılar, beyaz undan yapılmış tatlılar hamur işleri vücudunuzun su toplamasına sebep olur. Bunlar yerine tam tahıllı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Minik bir hatırlatma: Bitkisel besin destekleri veya ödem atmak için bitkisel çaylar kullanıyorsanız mutlaka kayıtlı olduğunuz Aile Sağlığı Merkezi’nde ki rehber hemşirenize danışınız. Lütfen şifa bulalım derken kendimize zarar vermeyelim sevgili okur.

Sağlıkla kalın!

Zehra Karasüleyman

Kaynakça 

https://www.researchgate.net/profile/Yusuf_Sicak2/publication/332228792_Some_Medicinal_and_Aromatic_Plants_Used_Commonly_Among_the_Public_in_Koycegiz_Region/links/5ca74eb6299bf118c4b3bd1a/Some-Medicinal-and-Aromatic-Plants-Used-Commonly-Among-the-Public-in-Koeycegiz-Region.pdf

https://bilimbunukonusuyor.sabriulkerfoundation.org/Populer-Diyetler-ve-Saglik-Etkileri-DASH-Diyeti

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/beslenmehareket-anasayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here