Pap Smear Testi İle Hayatınızı Kurtarın

1
34

Pap smear testi nedir? Ne için yapılır?

Pap smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek, enfeksiyonlardan ve kanser veya kanser öncüsü durumlarında kullanılan özel bir rahim ağzı tarama testidir. Bu testin amacı rahim ağzı kanserlerinin ve kanser öncesi lezyonlarına erken tanı koymak ve erkenden önlem almaktır.

Rahim ağzı kanserleri kadınların nerdeyse en çok korktuğu kanser türü. Ama panik yapmayın çünkü yılda en az bir kez yaptıracağınız pap smear testiyle mevcut olabilecek kanserin erken teşhisi ya da rahimdeki bölgenin hücresel değişimlerin erken tespiti mümkün.

İşlem nasıl yapılır?

Pap smear testi ağrısız ve son derece basit bir yöntemdir. Test en iyi adetten 10-20 gün sonrası yapılmalıdır. Adet zamanında yapılmamalıdır. Jinekolojik muayene esnasında rahim ağzının görülebilmesi için, vajinaya bir spekulum (muayene aleti) takılır ve sonra serviks (rahim ağzı) görülür hale gelir. Sonrasında rahim ağzına küçük bir fırça sürülerek vajinaya dökülen hücreler toplanır, örnekler alınır ve cam üzerine yayılır. Sonrasında patalog tarafından bu hücreler incelenir. Testin pozitif olması yani anormal hücreler içermesi durumunda doktorunuz HPV testi ve kolposkopi isteyebilir. Bu işlem ortalama 15-20 saniyede kolaylıkla tamamlanabilir.

İşlem öncesinde 48 saat içinde cinsel ilişkide bulunulmaması, vajinanın yıkanmamış olması, içine krem veya ilaç gibi uygulamaların yapılmamış olması gerekir ve bu değerlendirme güvenirliğini arttırır.

blank

Pap smear testinin önemi nedir?

 Serviks (rahim ağzı) kanseri, pap smear testini yaptırıp erken dönemde yakalandığında hayat kurtarıcıdır. İlk tarama 21 yaşında veya cinsel ilişki başladığında yapılabilir. Kadınların bu testi 3 yıl aralıklarla bir smear testi alınması yeterlidir. Doktorunuza danışıp sizde bu testle ilgili bilgi alıp, kontrol edilip erken teşhis için önlem alabilirsiniz.

KAYNAKLAR:

https://www.medicalpark.com.tr/smear-testi/hg-2007

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/smear-testi-nedir-smear-testi-neden-yapilir/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here