Prematüre Bebek

0
79

Prematüre Bebek
Onlar el kadar canlarımız, erken doğumla dünyaya gelmiş; kendileri küçük, mücadeleleri büyük prematüre bebekler, minik savaşçılarımız.

Gebelik, son görülen adetin 1. Gününden itibaren başlar ve normal olarak 38 ile 42 hafta arasında tamamlanır. Hamileliğin 37. haftasından önce doğan bebekler “prematüre” olarak bilinir. Prematüre bir bebeğin bakımı, bebeğin düşük kilosu ve diğer olası sağlık sorunları sebebiyle zor ve zaman alıcı olabilir.

Prematüre doğum oranları tüm dünyada giderek artmaktadır. Yüzde 8’lerden %12.7’lere ulaşan prematürelikte artışın en önemli nedeni olarak “geç prematüre” doğumlardaki artış gösterilmektedir. 1990’dan sonra 34 haftadan daha küçük prematüre doğum oranlarındaki artış %10 iken, aynı dönemde geç prematüre doğum oranları ortalama %25 artış göstermiştir. Doğum zamanı bir bebeğin ne kadar erken doğduğuna bağlı olarak sınıflandırılabilir;
Geç preterm doğum: 34 ila 36 haftalar arasında süren gebelikten sonra gerçekleşen doğum. Bu haftalarda erken olarak doğan yenidoğanlara sınırda prematüre bebek adı verilir. Prematüre doğumların çoğu geç preterm olarak gerçekleşir.
Orta preterm doğum: Doğum 32 ila 34. gebelik haftaları arasında gerçekleşir. Bu haftalarda doğan bebeklere orta derece prematüre bebek denir.
Erken preterm doğum: 32 haftadan daha kısa süren bir gebelikten sonra doğum gerçekleşir. 24 ila 31. gebelik haftalarında doğan prematüre bebeklere ileri derecede prematüre bebek denir. Bu bebeklerde sağlık sorunları görülme riski çok yüksektir.

prematüre bebek önce sonra ile ilgili görsel sonucu"

Hamilelik boyunca önemli büyüme ve gelişme, özellikle son aylarda ve haftalarda gerçekleşir. Bebek ne kadar erken doğarsa, gelişimi o kadar az olur. Organlarının gelişimi için yeterli zamanları olmadığından sağlık sorunları yaşayabilirler. Çok erken doğmuş bir bebeğin yaşadığı sorunlar:
Solunum problemleri
Beslenme zorluklar
Gelişimsel gecikme
Görüş problemleri
İşitme sorunlarıdır

Prematüre doğum riskleri nelerdir?
Prematüre doğumun belirli bir sebebi yoktur fakat erken doğuma neden olduğu bilinen bazı risk faktörleri vardır. Bu risk faktörleri arasında şunlar sayılabilir;
Daha önce prematüre doğum yapmış olmak.
İkiz, üçüz gibi çoğul gebelikler.
Gebelikler arasında altı aydan kısa süre bulunması.
İn vitro fertilizasyon (tüp bebek) yoluyla gebe kalma.
Rahim, serviks veya plasenta ile ilgili anomali ya da sorunların varlığı. Örneğin servikal yetmezlik öyküsü.
Sigara içmek veya uyuşturucu madde kullanmak.
Bazı enfeksiyonlar. Özellikle amniyotik sıvı ve alt genital sistem enfeksiyonları.
Yüksek tansiyon ve diyabet gibi bazı kronik durumlar.
Hamilelikten önce çok zayıf veya fazla kilolu olmak.
Daha önce rahim ağzı ameliyatı geçirilmiş olmak
Sevilen birinin ölümü veya aile içi şiddet gibi stresli yaşam olayları.
Birden çok düşük yapmış olmak.
Fiziksel yaralanma veya travma.

Risk faktörlerinden birine sahip olmak gebenin mutlaka erken doğum yapacağı anlamına gelmez. Sadece prematüre riskinin daha yüksek olduğu anlamına gelir. Yine de risk olduğunu bilmek korkutur, bu nedenle erken doğumun belirtilerinin öğrenilmesi önemlidir. Herhangi bir hamilelikte olduğu gibi, beslenme ve formda kalmaya dikkat edilmelidir. Eğer sigara içiyorsanız sigarayı bırakarak, alkol ve ilaçlardan uzak durmalısınız. Düzenli ultrasonlar da dâhil olmak üzere doğum öncesi bakımını planlamak için hamilelikten haberiniz olur olmaz doktorunuzla görüşmelisiniz. Stres, prematüre doğuma katkıda bulunan bir faktör olabilir. Strese neden olan işlerden, görevlerden ve kişilerden uzaklaşmalısınız. Hamilelik kadın olmanın mükemmel bir zamanıdır. Rahatlayarak mümkün olduğu kadar bu anın tadını çıkarmaya çalışmalısınız. Bebeğinizle birlikte sağlıklı seneler.

prematüre ile ilgili görsel sonucu

Kaynakça
https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/689239
http://neonatolojihemsireligi.org.tr/home/?page_id=935

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here