Sağlıklı Yaşamın Sırrı:Pozitif Düşünce

0
34
blank
blank

Son dönemlerde görülen pek çok hastalığın nedeni stres ve kaygı. Hastalıkların tedavisine büyük katkı sağlayan şey pozitif düşüncedir. “Hastalık zihin ile beden arasındaki iletişimin sağlıklı olmadığı durumlarda ortaya çıkar. Bu iletişim sorununu fark etmek ve ortadan kaldırmak hastalıklardan korunmak için önemlidir.”
Hastalıklardan korunmak ve hastalık halinin getirdiği sorunları minimum düzeye indirgeyebilmek için yaşamımızda değiştirebileceğimiz ufak başlangıçlarla dönüşüme tanık olacaksınız!
İlk kural:Pozitif Düşünce!

gülümseyen insan ile ilgili görsel sonucu
Gülmek de bir başlangıçtır! 🙂

İlk olarak sağlık kelime anlamı olarak ne ifade eder buna bakalım. Sağlık;sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil,bedence,ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir. Sağlık tanımından anlayacağımız üzere ruh ve sosyal yönden kendi iyilik halimizi yaratabilir ve iyi tutabilecek bilince getirebiliriz. İlk kural dediğimiz pozitif düşünceden başlayalım. Pozitif düşünce,zihnimizi yönlendirebilme,önce kendimize daha sonra çevremize karşı iyilik dilemekle başlar. Atalarımız da demiştir: ‘Ne düşünürsen o sensindir.’ veya ‘Çağırma kötüyü.’ gibi ifadelerle önce iyilik halinde olduğumuzu düşünmek ve inanmaktır.Konuşmalarımızda kullandığımız olumsuz sözcükler ve bu sırada aklımızdan geçen olumsuz düşünceler biz fark etmesek bile negatif enerji yayarlar ve negatif olana kodlanmış olurlar. Kendi kendine devamlı olumlu sözler söyleyip telkinde bulunan insan zamanla bilinçaltının o yönde çalışmasını sağlar. Bu aynı jimnastik alıştırmaları gibidir.Bir spor dalı ile uğraştığımız da nasıl vücudumuz iyi yönde gelişiyorsa olumlu şeyler söylemek pozitif düşünmek de öyledir.Zihnimizi eğitmiş oluruz zamanla. En kötü bir olayı bile anlatırken ama iyi olacak deyip sonrada o kötü olayın nasıl iyi yanlarını fark edebiliriz,o kötü olay aslında bize ne deneyim kazandırdı ve neleri etkiledi hayatımız içinde gibi.

blank

Sağlık sorunlarınızdan bahsederken,düşünürken ilk olarak bu sorunu kabul etmekle başlayabilirsiniz. Kabul edip kendiniz ve sorununuz için neler yapılabilir bunları aramaya başlayabilirsiniz. Sorunu ve süreci kabul edip nelerle karşılaşacağınızı bilirseniz eğer bilinmezlik endişesinden kurtulmuş olursunuz böylelikle zihninizi olumlu yönde düşünmeye kodlamaya başlayabilirsiniz. Önemli olan süreci negatif bir şekilde karşılamaktansa durumlara pozitif ve olumlu yaklaşıp değiştirebilecek olduğumuz şeyleri değiştirebilecek cesaret,motivasyon ve enerji yaratmak.

  • Pozitif düşünmek sadece bir alternatif değil bazen tedaviye destektir. Pozitif düşünmenin etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Sağlık sistemimizin üzeride ki etkileri yadsınamaz kadar çoktur. İnsanların bağışıklık sisteminin güçlü olmasının en iyi yollarından biri ise beyinden iyileştirici ve mutluluk verici hormonların salgılanmasıdır. Bu hormonların salgılanması halinde bağışıklık sisteminin güçlenerek hastalıklardan korunmamız daha da güçlenir. Örnek verecek olursak her insanda günde 100 kadar kanserli hücre ürüyor. Herkesin kanser olma potansiyeli her gün her dakika var anlayacağınız üzere ancak etkili olan bu hücrelerin aktif hale gelmemesidir. Kansere neden olan hücreler hüzünlü, stresli, hayata kara gözlüklerle bakan kişilerde çoğalırken; mutlu, beyin gücünü kullanabilen insanlarda yer bulamıyor. Kanser hücresini tetikleyici, hazırlayıcı faktörlerin başında stres geliyor.  ”Her şey zaten hep benim başıma geliyor.” , ”Ben kanser olursam kesin yenemem.” , ”Bunca hastalığımın arasında bir kanser olmadığım kaldı onu da olayım rahatlayayım.” , ”Beni kanser ettiniz.” gibi sözleri hayatınızın her alanında duyuyor ve belki de kullanıyorsunuz. Artık bu gibi düşüncelerin,söylemlerin ne kadar etkili olduğunu biliyorsunuz. Bunların yerine pozitiflerini katmayı deneyelim. ”Benim bağışıklığım güçlüdür,kolay kolay hasta olmam.” , ”Ben çok değerliyim,kimse için üzülüp hasta olmam.” , ”Vücudum için gerekli olan her şeye her zaman öncelik veririm.” Okuduktan sonra aralarında ki fark nasıl geldi? Aslında birkaç kelime oyunlarıyla başlayarak kendimiz için adım atmak çok kolay.
  • Önce kendin ve tabi ki etrafında ki kişiler için birkaç şey:
  1. Kalbini kinden ve nefretten arındır,uzak tut.
  2. Kafanı üzüntü,korku ve suçluluk duygularından arındır.
  3. Hayatını basit ve kolay hale getirmeye çalış.
  4. Başkalarından çok az şey bekle,umma,beklentin az olsun. Kendin için iyi olan şeyleri yap ve başkalarından bunu bekleme. Sadece kendin için yap.
  5. Bencil olma. Herkes için hep en iyisini iste.
  6. Her şeyi sevgiyle yap. Sevgiyle yaptığın şeyler zamanı geldiğinde sen bilmesen de sen ihtiyaç duyduğunda seni iyileştirecek.

Umuyorum ki bu bilince sahip olmanız da katkısı olmuştur. Sevgiyle kalın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz