TTN Nedir?

0
58

TTN (Transient Tachypnea of the Newborn) Nedir?
TTN’nin Türkçe açılımı ‘Yenidoğanın Geçici Takipnesi – Taşipnesi’ ya da ‘Yaş Akciğer’ dir.
Yenidoğanın geçici takipnesi term ve geç pretermlerde sık karşılaşılaşılan yaygın fizyolojik bir akciğer sorunudur. Bu sorun bebeğin çok sık nefes alıp vermesi demektir. Doğum esnasında bebeklerin Akciğerindeki sıvının temizlenmesi gerekmektedir fakat bu olay gerçekleşmez veyahut gecikir ise TTN meydana gelir. Normal doğumda bebek kendini her şeyiyle doğuma hazırlar ve bu tarz sorunlar ortaya çıkma olasılığı daha azdır. Bu nedenle TTN’nin başlıca risk faktörü sezaryen doğumdur. Sonrasında ise; cinsiyetinin erkek olması, ailede astım öyküsünün olması (özellikle annede), prematüre bebek olması, annenin diyabetli olması ve sigara içiyor olması sayılabilir. TTN doğumun ilk 24 saati içinde gelişme gösterir. TTN ortaya çıkar, çünkü bebeğin akciğerleri fazladan oksijen almaya başlar. TTN olan bebeklerde solunum inleme şeklinde, interkostal ve subkostal çekilmeler (nefes alma sırasında akciğerlerin içe çekilmesi) ve burun kanadı solunumu (havayı tam akciğerlerine alamadan geri verme, hızlı burun kanadı hareketi) şeklinde olur. Bu sorunun normale dönmesi en erken 24 en geç 72 saat aralığındadır.

TTN Lİ BEBEK ile ilgili görsel sonucu

Tanı Nasıl Konur?
Solunum sıkıntısına neden olabilecek, RDS, enfeksiyon ve diğer nedenlerin ortadan kaldırılması ile konur. Tanıyı koymak için akciğer filmi, kan tahlilleri, kan gazı ölçümleri gerekir.
Tedavi Nasıl Olur?
Tedavide oksijen ve ya devamlı pozitif hava yolu basıncı gerekli olur. Tedavisi için bebeğin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde bulunması ve orada bakım alması gerekecektir. Erken doğmuş bebeklerin, akciğerleri halen gelişim aşamasında olduğu için daha uzun bir dönem hastanede kalması gerekebilir.
Durumun ciddiyetine göre uygulanacak oksijen tedavisi de farklılık göstermektedir. Bazı TTN’li bebeklere sadece küvöz içi O2 (oksijen) yeterli olurken, bazı TTN’li bebeklere ise suni solunum cihazı takılmaktadır.

nazal kanül sımv ile ilgili görsel sonucu

Tedavide Hemşirelerin Görevleri
Sürekli bebeklerin yanında bulunan ve bebeklere bireysel bakım uygulayan hemşireler tedavide en önemli rolü oynarlar. Çünkü bebekte oluşan herhangi bir komplikasyonu doktora bildirenler hemşirelerdir. Komplikasyonun ciddiyetine göre ilk müdahaleyi uygulayanlarda hemşirelerdir. Hastalığa uygun tedavileri doktorlar yazar, hemşireler o tedavileri zamanında ve düzenli bir şekilde uygularlar. Bebeğin solunumunu ve O2 tedavisini takip eder ve aspirasyon ihtiyacı olursa aspirasyonu yaparlar.

SEVGİLERİMLE…

KAYNAKLAR

  1. YILMAZ,Fatma Hilal;ALTUNHAN,Hüseyin(2017),Yenidoğanın Geçici Takipnesi,Yenidoğanda Apne, Turkiye Klinikleri J Fam Med-Special Topics 2018;9(2):112-6
  2. ÖRS,Rahmi;KONAK,Murat(2013), Yenidoğanın Geçici Takipnesi, Turkiye Klinikleri J Pediatr Sci. 2013;9(1):13-7
  3. http://centralhospital.com/
  4. https://www.bilgiustam.com/
  5. https://doktorun.net/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here