Yaban Mersininin Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

0
25
blank

Özellikle idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen yaban mersini bir çok farklı hastalığa da iyi gelmektedir. Hastalıkların dışında çok fazla enerji yede sahiptir. Sizlere yaban mersininin vücudumuzda nelere iyi geldiğini bir hemşire olarak anlatacağım.

blank

1) Beyin sağlığını korur:  Nöroloji doktorlarının’da  tavsiye ettiği başta alzheimer olmak üzere bir çok yararlı faydası vardır. Beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahip ayrıca hafızayı güçlendir. Düzenli yaban mersini tüketen çocuklarda öğrenme kapasitesinin arttığı gözlenmektedir.

2) İdrar yollarını temizler: Yaban mersini idrarın ph’nı değiştirip bakterinin üremesini engelliyor.

Her iki kadından biri mutlaka idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor. İdrar yolu enfeksiyonu daha .ok kadınlarda görüldüğünden dolayı o yüzden kadınların yaban mersinini düzenli kullanılması tavsiye edilir.

3) Kan şekeri üzerinde etkisi: Yapılan araştırmalarda özellikle tip2 diyabetin gelişmesi riskinin azalttığını görülüyor. Düzenli yaban mersini tüketenlerin daha regüle kan şekeri sağlanmaktadır. Yaban mersini kilolarda azalma yaptı gibi kan şekerinde de %35 azalma yapmiştir.

4) Cilt sağlığı: Yaban mersini ile hazırlayacağınız cilt maskesi ile ciltteki kırışıklık, hasar ve bozulmalara yol açan serbest radikalleri engelleyerek cildinizi korur.

5) Kanser üzerinde etkisi: Radyasyon tedavisi esnasında kanser hücrelerinin yani sıra bir çok sağlıklı hücrelerde yok oluyor. Missouri Üniversitesi’nde yapılan araştırmada radyoterapi sırasında kanser hücreleri yüzde 20 oranında azaldı. Yaban mersini özü alan hücrelerde ise kanser yüzde 25 oranında azaldı. En etkin sonuçlar, hem radyasyon hem de yaban mersini özü alan grupta karşılaşıldı ve kanser hücrelerinin yüzde 70 oranında azaldığı görüldü.

6) Kilo verme:  Taze yaban mersini yaban mersini kurusu yaban mersini çayı kilo vermek için çok etkilidir. Çok fazla su içerdiği için tokluk hissi vermektedir. Yapılan araştırmalarda su açısından zengin olan yiyeceklerin daha fazla su eklenerek hazırlanması doyma hissini tatmin edip  alınan kalori oranını azalttığı görülmüştür. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz