Yarık Damak ve Yarık Dudak

0
35

Yarık Damak ve Yarık Dudak

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: image-13.png

Dudak ve damak yarığı, anne karnındaki oluşum sırasında çeşitli nedenlerden dolayı bebeğin yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusuru ile ortaya çıkmaktadır. Toplumumuzda  ‘tavşan dudak’  olarak bilinmektedir. Görülme olasılığı 1/1000’dir. Bebeklerde sadece dudak yada damak yarığı görülebileceği gibi her ikisi de görülebilir. Yarıklar tek yada çift tarafta olabilir. Anne karnında ultrasondan anlaşılır.

Dudak , damak yarıklarında Ortodontistler önemli rol oynarlar.Doğumunun 1. gününden bebeğin 20’li yaşlarına kadar çeşitli dönemlerde yarık damak, yarık dudağa sahip olan hastaların tedavisinde aktif rol alır.

Bebek  yarık damak doğduysa, müdahale edilmesi gereken en önemli konu beslenmedir. Çünkü bebeğin yaşamını devam ettirebilmesi için beslenmesi gerekmektedir. Fakat  yarık damak doğan bir bebek anne memesini ve biberonu kavrayıp ememez. Bu nedenle bebekler doğduğu ilk 1-2 gün içinde ortodonti kliniklerine yollanırlar. Böylece beslenmenin düzene sokulması, bebeğin sağlıklı beslenmesi için  ‘beslenme plakları’ ortodontistler tarafından bebeğe özel ölçülerde yapılır.

Yarık Damak ve Yarık Dudağa sahip bebeklerde ne gibi sorunlar olabilir?

Yarık damak ve dudağa sahip olan bebekler idrar yolu anomalisi ve kalp anomalileri yönünden de takip edilmelidir. Çünkü Yarık damak ve dudak anomalisine sahip olan bebeklerde bu anomalilere sık rastlanır.

Yarık Damak ve Dudak Tedavisi Nasıl Olur?

Beslenme plakları dışında başka tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu yöntemler ile bebek 4-6 aylık olunca dudak kapatma ameliyatına kadar ağız içi ve burun dokularına biçim verilebilir ve böylelikle ameliyatın başarısı artar. Ortalama 4-6 aylıkken yada 1-1.5 yaşında bu ameliyat gerçekleştirilir. Bu ameliyat ve tedavi yöntemleri sonucunda üst çene biraz dar ve geride kalabilir. Bu nedenle 7-8 yaşında tekrar Ortodontistler tarafından muayene olması gerekmektedir. Ortodondist uygun görürse hemen görmez ise ileriki bir tarihte üst çene genişletilerek, dişler öne doğru çekilecektir. Genel olarak köpek dişleri yarık olan kısımlara denk gelmektedir bunu düzeltmek ise ortodontist ve cerrahlar ile mevcuttur.

Tekrar üst çene geride konumlanabilecektir bunun nedeni ise küçük yaşlarda olunan dudak kapama ameliyatının izleridir. Düzelmesi mümkündür, hastanın kemik gelişimi bittiğinde tekrar bir tedavi, ameliyat ile normal konumunu alacaktır.

blank

YARIK DAMAK ve DUDAK TEDAVİSİ OLAN BİR ANOMALİDİR. LÜTFEN KORKMAYIN ve ARAŞTIRIN, GÜVENİLİR DOKTORLARA GİDİN!!

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM…

KAYNAKLAR

1. https://tod.org.tr/

2. https://www.fbm.com.tr/

3. https://dent.erciyes.edu.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here