Yatağa Bağımlı Hastaların Vücut Bakımları

0
44

Bireyler bazı hastalıklar veya travmalar sonucu yatağa bağımlı hale gelebilirler.Bu durum karşısında kendi temizlik aktivitelerini yerine getiremezler.Yapılan çalışmalarda evde yatağa bağımlı hastaların hijyenik şartlarının sağlanamadığı ve birey yakınlarının bu konuda bilgi eksiklikleri olduğu görülmüştür.Bu durumda en büyük rol biz hemşirelere düşmektedir.Bizim görevimiz bireylere en üst düzey bakımı vererek bireyin ulaşabileceği maksimum konforu sağlamaktır .Ancak her hastanın evde bakım hemşiresi olamayacağı için bakım verme rolü evdeki yakınlara kalıyor ve bazen bu hijyen uygulamaları yanlış yapılabiliyor.Gelin biz bu yanlışları düzeltelim;

GÖZ BAKIMI

Gözlere bakım sıklığına genellikle bireyin durumuna göre karar veririz ancak her gün yapmak gereklidir. Her iki göz önerilmiş ise serum fizyolojik dediğimiz (ilaç olarak) tuzlu su ile ve yumuşak bir bezle içten dışa doğru ( burundan şakak yönüne) silinmelidir .Eğer bireyde gözlerinini kapatamama sıkıntısı varsa mutlaka sağlık kuruluşuna bildirin ki göz sağlığı bozulmasın.

AĞIZ, KULAK, BURUN TEMİZLİĞİ/ BAKIMI

AĞIZ BAKIMI :Bireylerde ağız bakımının sıklığına karar vermek için ağız içini değerlendiririz.Tükürükler çok birikiyor mu,beyaz tabakalar var mı bunlara bakarız.Bireylerin normal şartlarda günde üç defa dişlerini fırçalamalıyız ve genellikle yemek öncesi ve sonrası olmalı ki kalan artıklar bireyleri rahatsız etmesin.Ağız bakımı için temizlik setleri bulunmaktadır bunları kullanabilirsiniz.Kendi dişlerinizi fırçalıyor gibi düşünüp önce dişleri,diş etlerini,yanak içlerini sonra dil üstünü yavaşça temizleyin.Eğer ağız bakım seti kullanıyorsanız 3 fırçayı ıslak birini ise kurulamak için kullanabilirsiniz.Genel bir önlem olarak dudakları kuruma ve çatlamaya karşı yumuşatıcı losyonlarla nemlendirmek iyi olur.(sıvı vazelin/dudak koruyucu kremler gibi). Ağız içi yaralar varsa, özel gargaralar kullanılabilir. Mantar enfeksiyonu varsa mantar tedavisi kullanılabilir.

blank

KULAK BAKIMI:Kulakları genel vücut temizliği sırasında genel bir nemli bezle silmek yeterli olacaktır.Kesinlikle bezi veya kulak çubuğunu içe doğru ittirerek temizlik yapılmamalıdır

BURUN BAKIMI: Burun içindeki fazla salgıları, su veya tuzlu su ile ıslatarak, pamuklu çubukla temizleyin. Burun sondası takılı hastalarda sondanın yarattığı basınç, burun içinde hassasiyete,kabuklanma veya kanamaya neden olabilir. Her gün buruna bası açısından sondayı gözleyin. Tespit için kullanılan flaster ıslanırsa hemen değiştirin. Islak flaster deriyi yumuşatarak çabuk hasarlanmasına neden olur.

PERİNE (GENİTAL BÖLGE) BAKIMI

Genital bölge bakımının sıklığı bireyin tuvaletini ne sıklıkta yaptığına bağlı değişir.Temiz çok ıslak olmayan bir bezle idrar çıkışı sonrası önden arkaya olacak şekilde genital bölge silinmeli ve mutlaka kurulanmalı.Bölgenin ıslak olması veya arkadan öne şekilde yapılması enfeksiyona sebep olmaktadır.Bireylerin büyük abdestini yaptıktan sonra da işlem aynıdır .

KISMİ VÜCUT BAKIMI

Genellikle sabah kahvaltıdan sonra bireylere genel bir temizlik bakımının verilmesini tercih ederiz ki güne başlarken rahat hissetsinler.Mutlaka yüzünü ıslak bir bezle silin ve kurulayın.Temizlik mutlaka kirliden temize doğru olsun.Sürekli aynı bezi kullanmayın bu bakterilerin yayılmasına sebep olur.Ayak bakımı genelde unutulur ancak önemlidir günde en az iki kez ayak bakımı verilmeli,ayak bakımı yaparken yapacağınız masaj bireyi rahatlatacaktır.Eğer hastanız felçli ise duyu kaybı olabileceğinden  ayağını ısıtmak için  termafor, elektrikli battaniye , ısıtıcı, sıcak su   vs…..kullanmayın, yandığını anlayamayacağı için sizi haberdar edemez bu tip girişimler yanığa neden olabilir. Haftada bir el tırnaklarını yarım ay şeklinde ayak tırnaklarını ise kare şeklinde kesin.Kilolu bireylerde vücut kıvrımlarına dikkat edilerek kıvrımın altındaki bölgeler de silinmelidir.Bireylerin ihtiyaç durumlarına göre ise vücut tıraşları yapılır.

blank

KAYNAKÇA

http://istanbulsaglik.gov.tr/w/sb/arsag/resim/NerminErdogan.pdf

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here